בשורה משמחת: פורום פר"ת

בשורה משמחת: פורום פר"ת

כיום בישראל חיים אוכלוסיות רבות ומגוונות תרבותית, כאשר ישנם אוכלוסיות ספציפיות אשר מקופחות ומודרות באקדמיה בכלל, ובתחום בריאות הנפש בישראל. המצוקה הקיימת הינה מחסור עצום במטפלים מקצועיים אשר עברו הכשרות אקדמיות פורמליות במגזרים הבאים: חרדים, אתיופים, ערבים. 

דורון היימן פסיכולוג חינוכי מומחה מתאר את הבעיה במגזר החרדי שנמצאים במצב חמור אף יותר, במיוחד לאחר האסון בהר מירון. למרות שגם הממשלה וגם מנהיגי הקהילה הכירו במצב הנפשי החמור במגזר ופתחו קווי חירום לתמיכה נפשית ברחבי הארץ, לא נעשו התאמות בתחום הפסיכולוגיה החינוכית. הוועדות המשיכו כרגיל ודרשו את נוכחותם של המומחים, במקום לפנות אותם לטיפול בילדי המגזר שרבים מהם נזקקו לעזרה נפשית. "תחשבי על מחלקת שפ"ח בכל עיר בארץ שיש צורך לתת מענה ל-100% מהתלמידים", מסביר היימן. "מבחינת מצב התקנים בכל הארץ, השירות יכול לתת מענה רק 70% ממה שנדרש. ומכיוון שחלק מהתקנים לא מאויישים, בהעדר מומחים שמוכנים לבוא לעבוד בשירות הציבורי, לרוב אפשר לתת מענה רק ל-50%. 

ולטענתו, מוסיף היימן "במגזר החרדי המצב חמור הרבה יותר. יש פחות פסיכולוגים שמתאימים לעבוד עם הקהילה שיש לה את האפיון המיוחד שלה. עכשיו שקרה האסון, אני פוגש מטופלים שעברו טראומה קשה לפחות כמו בשדה קרב, ואני מבין שחלקים שלמים באוכלוסייה לא מקבלים מענה". "אני מעריך שעשרות אלפי אנשים מהקהילה הולכים לסחוב את הפוסט טראומה איתם למשך שנים ארוכים, כי אנו יודעים שאם לא ניתן מענה פסיכולוגי נכון בתוך 72 שעות מרגע האירוע מתפתחת תחלואה נפשית למשך שנים ארוכות".

 

ניתן לראות זאת גם באופן פורמלי בבעייה שקיימת כפי שניתן לראות על פי דוח שהוצג בועדה בכנסת ב- 2018 משרד החינוך מקצה פסיכולוג אחד לכל 1000 תלמידים, ויש תלמידים רבים שנופלים בין הכסאות כלומר, מעבר לבעיה שהוצגה בשטח על ידי היימן.

מתוך תחושת שליחות, הקמנו את פורום פר"ת שמטרתו לאפשר לכל מי שלומד לתואר ראשון בפסיכולוגיה באחד מהמגזרים הבאים חרדים / אתיופים / ערבים. להצטרף לנו לקבוצה על מנת שנוכל לעזור לקידום פסיכולוגיה רגישת תרבות לתארים מתקדמים >> להרשמה לקבוצה שלנו >> הצטרפות לקבוצה לחצו כאן

Skip to content