אודות הארגון

ארגון 'מקשיבים' הוקם לראשונה בפועל בשנת 2014 והוכר רשמית כארגון בשנת 2019 – וזאת לאור הצורך העז אשר כונן בנו עם השנים, לתת מענה רגשי אנושי לאנשים הזקוקים למענה. ללא הבדל של דת, גזע ומין. הארגון חרט על דגלו את המענה הרב תרבותי. והמיזם רקם עור וגידים עם הזמן ומספר הפניות גדלו וכך המתנדבים והארגון עמד על תילו.

הטלפונים הרבים שאנו מקבלים בקו החם, בקליניקה, בבתי הספר לסיוע – הם רבים. 

אנחנו כאן לשפר את החוסן הנפשי ולמנוע החרפה של מצוקות נפשיות.

הארגון כאן כדי לתת סיוע רגשי 24 שעות ביממה ללא עלות. לסבסד טיפולים רגשיים וסיוע למשפחות חלשות. למנוע אובדנות ובנוסף לתת מענה ל כ- 8,000 ילדים בשנה בבתי ספר.

הארגון מונה כ- 3 סניפים ברחבי הארץ. כאשר חלק מהפרויקטים הם בין ארצי.

חזון העמותה

להנגיש את הסיוע הרגשי לכלל האוכלוסייה עם דגש על אוכלוסייה חלשה מתוך תקווה למנוע נוער בסיכון, התאבדויות, בקרב כלל המגזרים ללא הבדל דת,גזע ומין. כך שכל מי שזקוק לסיוע רגשי ככל שיהיה לא יחשוב פעמיים לאן לפנות ואם בכלל, אלא ידע שיש כתובת אחת ששמה מקשיבים וכל מטרתם היא לאפשר לו את קבלת הסיוע. עם שמירה על דיסקרטיות ומיטב אנשי המקצוע.

וזה מתבצע במגוון מיזמים שראינו לנכון שיאפשרו לנו לממש את החזון הזה, הקו החם במחלקת ענ"ד אשר יפעל במתכונת 24 שעות ביממה למשך 7 ימים בשבוע עם צוות מוקדנים שעברו הכשרה לדעת לקבל פניות וכמו כיצד לטפל בהם, לאחר קבלת הפנייה המוקדן פותח קריאה בפלטפורמה של מחלקת ענ"ד המתנדבים/ות אנשי מקצוע בתחומם יודעים לקחת את הפנייה לפי תחום ההתמקצעות שלהם ולפי פרוטוקול אשר קיבלו בעת שיבוץ למחלקה.

המענה ניתן בכ- 7 שפות ובכל אמצעי מדיה שקיים. הן טלפוני במספר 3596* שלוחה 1 והן בווצאפ אשר מספרו 02-663-855 והן במייל בכתובת: office.makshivim@gmail.com    

המענה ניתן ללא כל תשלום או תמורה ואף מספר  פעמים בשבוע לפונה, אנחנו יודעים לתת מענה בתוך המגזר החרדי-דתי ומחוצה לו, מתוך שמירה על אופי המגזר, הייחודיות שלו, ואף התאמה של מטפל/ת מתוך מגזר ספציפי.

בראשית 2019 – יחד עם המנהל החינוכי הדגול הרב אפריים רזניק ייסדנו את מיזם ס.ט.א.ר – אשר מסבסד להורים לתלמידים בבתי ספר טיפולים רגשיים והנחיית הורים.

המיזם עושה פירות וביקוש רב נרשם לנו בקליניקה מייסוד המיזם ועד עתה. וזאת על ידי שיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים הרלוונטיים בבתי ספר ומוסדות חינוך, עם הצורך וההצלחה הרבה ייסדנו את המיזם חונכים סטאר אשר יכשיר בשנה כ – 30 חונכים אשר יתנו מענה ויצילו כ- 9,000 ילדים בשנה ממצוקות רגשיות. תוך זיהוי ורגישות לכל תלמיד עם מתן עבודה מקצועית ומעקב אחרי כל תלמיד שמקבל ליווי חונך רגשי (מטפל מקצועי) עד להצלחה שלו ולהשגת המטרות בטיפול.

והמיזם השלישי והחשוב לא פחות זה מרכז הכשרה והעצמה להורים, ולכל דורש, המצוקה הכלכלית שלצערנו מצויה היום בהמון בתים בארץ לא מאפשרת לכולם את הנגשת הידע על אורח חיים חיובי והתנהלות רגשית יציבה לטווח רחוק בין הילדים להורים וכמו בין בני זוג, המטרה היא לסבסד להם הרצאות וסדנאות, ולהפעיל קרן מלגות ללימודים למעוטי יכולת.

לתת יד

אנשים רבים זקוקים לטיפול נפשי ואינם מסוגלים לעשות זאת, ישנם כאלה הנמצאים בתהליך נפשי ואינם יודעים זאת, ועדיין, רבים אלו שיכולים לפתור זאת.

ארגון "מקשיבים" מדמיין עולם בו כל מי שזקוק לטיפול – יוכל לעשות זאת, כל מי שעובר תהליך נפשי קטן אך עלול להחמיר – יהיה מודע לזה וימנע נזק עתידי, וכל מי שיכול לתת יד – יבין את החשיבות, יחשוב מיד איך לפעול, ויפעל.

הארגון פועל ויפעל שיהיו יותר טיפולים היום ופחות מטופלים מחר.

דרכי פעולה

 מוקדים המספקים סיוע – מענה טלפוני – "עזרה נפשית דחופה", כל הזמן ובחינם

זיהוי מקומות המתמודדים או עלולים להתמודד עם אתגרים נפשיים על ידי שיתופי פעולה ומחקרים.

בניית חוסן נפשי לילדים ונערים על ידי מערך אנשי מקצוע שיעבדו יחד עם מערכת החינוך.

הנגשת הטיפול למי שאין ידו משגת – על ידי סבסוד ו/או מימון טיפולים.

הפעלת סדנאות העצמה ביעדים הרלוונטיים, להורים מתמודדים ולנוער בסיכון.

ימי עיון לאנשי חינוך על מנת להציף נושאים בעלי חשיבות בעיקר בריכוזי השאננות.

הטמעת הידיעה על קיומם של פתרונות נפשיים הקיימים בישראל

פרסום ומיתוג מחדש של מושגים קיימים ואופן הגישה אליהם.

עכשיו באוויר

הארגון הקים באחרונה מוקד המאגד בתוכו מערך מומחים המעניקים עזרה נפשית דחופה – על ידי מענה טלפוני בצורה מהירה ומקצועית.

המוקדנים נותנים תמיכה ראשונית (לא תחליף לטיפול מקצועי) ובמידת הצורך מפנים את הזקוקים לעזרה למטפלים המתמחים על פי אבחון הפניה בפרוטוקול מוכן מראש ובחלוקה לפי נושאים, כגון: חרדות, דכאון, נוער בסיכון, מצוקות נפשיות, אלימות במשפחה, בנוסף לחצים הנובעים מרוח התקופה כגון השפעת התפרצות נגיף הקורונה על החוסן המנטלי. שלב זה מעניק לארגון את הצעד הראשון בדרך לחזון שאנו מאמינים בו.

השלב הבא

ישנם עמותות שלוקחות חלק מדהים במערך הסיוע לילדים בעלי צרכים מיוחדים בתחום הנפשי, תוך טיפול בילדים ונערים רבים אשר ניזוקו בשלב מסוים על ידי טראומה שפגשה אותם בצורות שונות כמו של אלימות מילולית או פיזית, בחברה או בתוך המשפחה.

ילד שאינו זוכה לתמיכה משלש רוחות ומביט בייאושו אל הרוח הרביעית – הלא הם הוריו שהם כל עולמו ומהם זוכה לחוסר יחס ואף לתגובה הנובעת מחוסר ידע בחינוך, עלול להינזק נפשית בצורה קשה ואף למקרים עצובים שאין כל עמותה יכולה לעזור. מקרים מעין אלו עלולים לקרות בכל מקום ואף במספרים גדולים. בנקודה זו הארגון שם לו למטרה להקדים תרופה למכה בדגש על מניעתה ואף הפיכתה לליטוף שיתווה את הדרך לחיים מופלאים של אותו ילד, באמונה שכל ילד הוא כוכב.

פרויקט החונכים-סטאר של הארגון נולד כתוצאה מהרגשת הצורך והביקוש לנושאים הללו ובעיקר במוסדות החינוך הן לחוסן נפשי והן להעצמה אישית, הן למצוקות נפשיות והן למקרים כמו פוטנציאל אדיר שאינו קרוב מלהיות ממומש שמשפיע על עיצוב עתידנו, בין אם מודעים לדברים אלו ובין אם לאו.

הצעד הראשון להפעלת הפרויקט – להכניס לבתי הספר חונכים שיעברו הכשרה מיוחדת בליווי אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש וישפיעו בכל מקום שאין בו די עשיה ובד בבד יזהו ילדים שעוברים תהליכים נפשיים. החונכים יפעלו מתוך אינטרס אישי ומשתלם ככל הנראה בשלב ההתחלתי בטרם יטעמו את הטעם המתוק של ההרגשה להשפיע ואף להציל חיים של ילד, ואז כבר האינטרס האישי ישתלם

ועל כן יעברו ביקורת בתחילה בטרם יתקבלו. בנוסף יקבלו ליווי לאורך כל הדרך ובעיקר בשלבים הראשונים, וזאת למען מקצועיותם בתפקידם בזיהוי והפניית הזקוקים לעזרה נפשית ומאידך עזרה בהעצמה ושאיפות שישפיעו על הילד.

האסטרטגיה של הארגון להצלחת הפרויקט במהירה היא פשוטה – לפעול כמה שיותר מהר בכדי לסייע לכמה שיותר ילדים – תוך שמירה על מקצועיות ויצירתיות.

על מקצועיות – הסיסמה מלאה תוכן, והדבר ברור מאליו ומכאן אנו רואים עצמנו מחויבים לעשות כל מה שאפשר לבל תצא חלילה תקלה מתחת ידינו.

על יצירתיות – זו אינה סיסמה מכיוון שבזאת אנו רוצים לתת דגש בנתינת ערך מוסף, בנושאים כמו חינוך ובמיוחד אצל ילדים חייב יצירתיות, וההסבר לכך פשוט: בני האדם שונים במהותם ונפשם במיוחד אינה דומה, אם כך אנו אולי יכולים להסיק מסקנות מסטטיסטיקות ולהיעזר בהשלכות אבל בסוף היום כל ילד כל אדם בעל אישיות ייחודית ומצריך טיפול אינדיבידואלי לו ורק לו, בנוסף מחנכים ומדריכים מספרים מניסיונם על הקשיים בשכנוע ילדים לעזור לעצמם ובאמת מבקשים בטובתו אך בהרבה מקרים זה לא מעניין כל כך את הילד.

כאן נדרשת יצירתיות, איך לגרום לילד להתחבר לחונך ולחשוף בפניו את עולמו האישי ובכך לתת לאנשי הארגון אינדיקציה מי זקוק לעזרה דחופה ולהפנות למטפלים – תוך שימת דגש למצבם של ההורים לממן את הטיפול ובזה יבוא הארגון לקראתם החל מסבסוד הטיפול ועד מימון מלא בעת הצורך. ולעיתים, מספיקה עצה של אח גדול לעבור את המשבר הקטן בטרם יגדל.

בעניין הרוחני – במוסדות חינוך נדרש לעבוד בצורה שונה ממקום למקום. על כן, הארגון מחויב לעבוד בצורה מלאה עם צוות המוסד ואנשי החינוך בהתאם לרוח המוסד. מוסדות שסומכים על סמכות מסוימת כגון מוסדות ממלכתיים דתיים או חרדים יחייבו אותנו לקבל את הסכמתם בצורה השקופה ביותר בהתאם לדרישות.

הצלחת פרויקט מקשיבים-סטאר תיבחן לא רק במספר הילדים שנמנעו מעוגמת נפש בהמשך או שעתידם התבהר – אלא בהשפעה שתהליך זה יביא על החברה הישראלית אם זה במספר מבקשי הטיפול או אף רמת הקושי, שהרי הם הילדים של אתמול. וזה מקרב אותנו צעד משמעותי לקראת החזון המוזכר

1 – מה אשמים הילדים שמצב משפחתם.

2 – לסייע לאותם הורים אשר נפתח להם פתח על ידי סבסוד הטיפולים וכך הם ירגישו את הצמיחה וההתפתחות. מתוך הכרות של שנים במערך בריאות הנפש נתקלתי באחוז גבוה באוכלוסייה אשר לא פונים לטיפולים וסיוע רגשי כל שהוא בגלל מצבם הכספי.

עשרת הדיברות

הצוות שלנו

ינון איבגי

מנכ"ל

ינון איבגי – מייסד עמותת 'מקשיבים' וקמפוס ירושלמי – מרכז גבוה למצוינות בחינוך, מרצה לפסיכולוגיה אימונית, מאמן בגישות פסיכולוגיות,  מחבר הספרים רבי המכר – 'סודות ההצלחה בתקשורת'. 'עוד נשימה אחת'. 'כשהפחד לא משחק'. 'דיאלוג פנימי'

יאיר לוי

פסיכולוג קליני, מדריך מקצועי במחלקת ענ"ד

יאיר במשך שנים רבות מדריך צוותים טיפוליים וכיהן במגוון תפקידים שונים, כיום הוא מנהל קליניקה ב'דעת לנפש', מדריך פסיכולוגים, בהכשרתו הוא פסיכולוג קליני מומחה, את ההתמחות שלו עשה בבית החולים לבריאות הנפש בבית החולים 'זיו' בצפת. ומטפל בין היתר בטיפול דינמי ו- DBT.

אור דראט

ראש צוות מחקר ופיתוח

אור דוקטורנט באוני' ת"א וחוקר ראשי במשרד הביטחון. אור הצטרף אלינו כדי לסייע במדידת האימפקט החברתי-כלכלי שהעמותה מייצרת על ידי הפעילות שלה. אור עובד עם חברות סטארטאפ הקשורות אלינו בתחום בריאות הנפש ובשיתוף פעולה יוצא דופן אנו עובדים על מחקרים קליניים בארגון.

הדס מהרי

חברת ועד.

עו"ד בעלת תואר ראשון במשפטים, חשבונאות ומנהל עסקים ו־MBA מאוניברסיטת דיוק; הייתה יועצת במחלקה הכלכלית של EY ישראל ויועצת בכירה ב–PWC ניו יורק

איילת אלקבץ

רכזת תפעול ומשאבים ירושלים

הרוח, החזון, והאנרגיה, של העמותה הם שהביאו אותי להיות מחוברת רגשית לפעילות החשובה הזו ועל כן הצטרפתי השמחה לשורות הארגון כדי לתמוך במשפחות חסרות יכולת ולהנגיש להם את הסיוע וכמובן לילדים שעל לא עוול בכפם נולדו למציאות שלא ביקשו אותה ונאלצים להתמודד עם מצוקות שמלוות אותם ולוקחים את זה להמשך החיים. אני אעשה הכל כדי שהילדים יקבלו את הסיוע ולא יחסר להם דבר בס"ד.

יצחק נטע קינד

מנהל סניף אשדוד – מגזר חרדי.

בישראל ישנם הרבה ארגוני חסד, אנחנו במקשיבים שמנו לעצמנו מטרה אחת ויחידה 'כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קים עולם מלא', כשבא אלינו מטופל חוץ ממה שאנחנו מכוונים אותו למטרה שלשמו הוא בא, אנחנו מכוונים אותו לכיוון בחיים ולמיצוי עצמי לטובת המשך דורותיו. זהו חסד גדול ביותר. ואני כאן לסייע כמיטב יכולתי ללוות את התיקים במחלקת הסיוע למשפחות.
 

רפאל בן חמו

רכז פרויקטים מחוז מרכז ויועץ ארגוני.

בוגר ישיבות חרדיות, בוגר מסלול ישיבת ההסדר החרדית הטכנולוגית דרך חיים, שירת כמפתח תוכנה ביחידת מצפ"ן  כיום עובד בתעשיית ההיטק בפיתוח מוצרים טכנולוגים. מרגש מאוד להיות חלק מארגון כזה ששם לו למטרה לפעול ולקדם מיזמים חינוכיים לתת חזון והעצמה לילדים ולא רק לסובלים ממצוקות אלא למנוע אותם בשלב מוקדם. נעשה ונצליח.

נורית כנפו

מנהלת ורכזת מחוז צפון

ישנם עמותות שלוקחות חלק מדהים במערך הסיוע לילדים בעלי צרכים מיוחדים בתחום הנפשי, תוך טיפול בילדים ונערים רבים אשר ניזוקו בשלב מסוים על ידי טראומה שפגשה אותם בצורות שונות כמו של אלימות מילולית או פיזית, בחברה או בתוך המשפחה.

0
מתנדבים פעילים
בעלי הכשרה
0
מוסדות חינוך
0
מוקדים בכל
רחבי הארץ
0
שפות תמיכה
במוקד הטלפוני

Venchi

היי, שמחים להכיר לך את ונצ'י, 
הוא כאן כדי לתת לך מענה מהיר בקו החם שלנו, להקל עליך בפתיחת פנייה, ולמצוא עבורך מענה מתאים. 

דילוג לתוכן